Zasada 3 warstw - jak to działa?

3 warstwy odzieży – krok po kroku

Każda z trzech warstw posiada odmienną rolę i przeznaczenie. Prawidłowe dobranie odzieży do każdej z warstw pozwala ciału na zachowanie optymalnej temperatury, komfortu, jak i ochrony przed czynnikami panującymi na zewnątrz. Gdy poznasz zasadę 3 warstw i zrozumiesz przeznaczenie każdej z warstw, będziesz w stanie dobrać do nich odpowiednie ubrania. Warstwy dzielą się na:

Warstwa Pierwsza: Sucho — bielizna termoaktywna

Podstawową funkcją spodniej warstwy jest odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Bielizna termoaktywna umożliwia skórze „oddychanie” i prawidłowe parowanie potu z dala od ciała i przekazanie go „na zewnątrz” skąd może on odparować. Bielizna, czyli legginsy i koszulka wykonane z bawełny, wchłaniają pot z dużą łatwością, jednak nie chcą go za bardzo „oddać”. Poruszanie się w przepoconych i mokrych ubraniach jest nie tylko niekomfortowe, ale i może prowadzić do gwałtownych wahań temperatury, a w efekcie osłabienia organizmu. Zaletą bielizny termoaktywnej jest to, że nie zatrzymuje ona potu w środku, przyjemnie przylega do skóry i pozwala swobodnie się poruszać, nie ograniczając Twoich ruchów.

Warstwa Druga: Ciepło — odzież termiczna

Przeznaczeniem drugiej warstwy jest izolacja termiczna, czyli zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Z tego powodu warstwę tę regulujemy w zależności od warunków pogodowych, jakie panują w danym momencie. W przeciwieństwie do warstwy bielizny termoaktywnej druga warstwa nie musi, a nawet nie powinna, przylegać do ciała, ponieważ przestrzeń pomiędzy warstwami działa jak dobry izolator. Nie zaleca się jednak noszenia zbyt luźnych warstw odzieży w tej warstwie – gdyż mogą one doprowadzić do problemów z odprowadzaniem wilgoci otrzymanej przez bieliznę termoaktywną w kierunku ostatniej z warstw, skąd może przedostać się ona do powietrza.

Na drugą warstwę najlepiej nadadzą się polary, bluzy lub wełniane swetry. Grubość tej warstwy zależy oczywiście od pory roku i panującej na zewnątrz temperatury, ale lepiej unikać przy jej dobieraniu bawełny i puchu, czyli materiałów, które nie radzą sobie dobrze z odprowadzaniem wilgoci.

Warstwa Trzecia: Bezpieczeństwo — odzież termiczna

Zadaniem ostatniej warstwy jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak śnieg, deszcz czy wiatr. Z tego powodu kurtki i spodnie do biegania wykonywane są z bardzo odpornych materiałów. Zewnętrzna warstwa powinna być wodoodporna i przeciwwietrzna, ale równocześnie nie powinna zatrzymywać wewnątrz wilgoci, którą przekazały jej poprzednie warstwy. Z tego powodu wierzchnia odzież posiada specjalne otworki zwane membranami, które umożliwiają wilgoci z wewnątrz, przedostanie się na zewnątrz, ale powstrzymują jednocześnie zewnętrzną wilgoć przed przedostaniem się ku spodnim warstwom.

Dobór odpowiedniej warstwy zewnętrznej może być zróżnicowany w zależności od panujących warunków pogodowych, jak i wykonywanej przez nas czynności. Im większy wysiłek fizyczny związany jest z wykonywaną czynnością, tym lżejsza powinna być wierzchnia warstwa. Przy dużej aktywności fizycznej można zaopatrzyć się w odzież z otworami wentylacyjnymi, podczas gdy przy bardzo wysokim poziomie aktywności można w ogóle zrezygnować z warstwy trzeciej.

Produkt dodany do listy życzeń