Odkryj więcej

4 powody dlaczego odzież termoaktywna jest lepsza od zwykłej

Uprawiacie sport w zwykłych bawełnianych ubraniach? A czy wiecie, że odzież termoaktywna święci tryumfy wśród sportowców na całym świecie? Dlaczego? Dowiedzcie się tego z naszego artykułu.

Zastanawialiście się nad tym, dlaczego spotykacie biegaczy, którzy pomimo wielu przebytych kilometrów i godzin spędzonych w siłowni, mają suche ubrania, a Wy, po pokonaniu trzeciego kilometra, zalewacie się potem? Nie obwiniajcie za to swojego organizmu, tylko ubrania. Ci pierwsi po prostu stosują odzież termoaktywną, a Wy prawdopodobnie biegacie w ubraniach bawełnianych lub nieoddychających tworzywach poliestrowych.

Odprowadzenie wilgoci

Na czym polega różnica? Zwykłe ubrania chłoną pot pojawiający się na powierzchni skóry i zatrzymują go w swoich włóknach. Przez to odzież szybko staje się mokra i każda przerwa w treningu w chłodniejszych porach roku grozi niebezpiecznym wyziębieniem organizmu i chorobą. Tymczasem odzież termoaktywna zbudowana jest z dwóch warstw dzianiny. Wewnętrzna, o gęstszym splocie, zbiera wilgoć z powierzchni ciała, zewnętrzna, o strukturze siatkowej, odprowadza pot na zewnątrz pozostawiając skórę suchą. Tego typu budowa ułatwia także termoregulację.

Izolacja termiczna

Dzięki termoregulacji odzież świetnie sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. W upalne dni ubranie termoaktywne zapewnia doskonałą wentylację skóry, dzięki czemu przyjemnie ochładza ciało. Z kolei zimą daje izolację termiczną, czyli zatrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm w ruchu. W bardzo zimne dni można dodatkowo założyć bluzę termoaktywną lub bieliznę wzbogaconą o grubszą, przyjemną w dotyku warstwę izolacyjną.

Komfort w trakcie wysiłku

Żeby odzież termoaktywna zachowała swoje właściwości, musi być idealnie dobrana, czyli ściśle przylegać do ciała. Najlepiej wybrać ubranie nieznacznie mniejsze od tego, które nosimy na co dzień. Nie należy się obawiać, że ciasna koszulka skrępuje ruchy podczas uprawiania sportu – na szczęście odzież szyje się z elastycznych materiałów zapewniających swobodę. Właściwie dobrane ubranie musi dotykać skóry, tylko wtedy spełni swoją funkcję, czyli odprowadzi pot z powierzchni ciała. W dodatku taka odzież nie powoduje otarć i odparzeń. Przed tym chronią Was płaskie szwy.

Eliminacja nieprzyjemnych zapachów

Dobrej jakości ubranie zawiera jony srebra, które chronią przed nieprzyjemnym zapachem potu. Jak się to dzieje? Pot składa się w głównej mierze z wody, ale również z tłuszczów, białek, mocznika, węglowodanów, soli mineralnych i innych składników. Na ogół jest bezwonny, a zapachu nadają mu dopiero bakterie rozkładające jego składniki. Dzięki potrójnemu mechanizmowi działania antybakteryjnych jonów srebra znajdujących się we włóknach ubrania, zapach potu zostaje zneutralizowany. Jony zapobiegają rozwojowi bakterii m.in. odbierając im dostęp do tlenu i pożywki. Dzięki temu zarówno skóra, jak i ubranie nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów nawet po intensywnym wysiłku.

Bez wątpienia odzież termoaktywna powinna stać się częścią garderoby każdego miłośnika sportu. Daje nieoceniony komfort w każdych warunkach pogodowych, zapewnia świeżość i suchość skóry nawet podczas intensywnego wysiłku, chroni przed przeziębieniem i ma właściwości antybakteryjne. Czego więcej można oczekiwać? Przystępnej ceny i trwałości, które również możemy zagwarantować.