Odkryj więcej

5 porad dla początkujących biegaczy

1 – Buty, buty, buty

Każdy biegacz zacznie właśnie od tego tematu. Bieganie znacznie bardziej „testuje” jakość Twojego obuwia niż zwyczajne chodzenie. Krótko mówiąc, jeżeli włożysz nieodpowiednie buty, bardzo szybko możesz doprowadzić do powstania bolesnych obtarć na skórze, które uniemożliwią Ci bieganie na jakiś czas i zniechęcą Cię do dalszych prób. Jeden kilometr to średnio 1,320 kroków więc nawet mały ucisk powtórzony kilka tysięcy razy będzie przez ciebie odczuwalny. Upewnij się, że masz odpowiednie buty biegowe, zanim wyruszysz na swój pierwszy trening.

2 – Pot vs. bielizna termoaktywna


Bieganie to trening kardio, zwany również treningiem wytrzymałościowym, który ma na celu poprawę kondycji organizmu i wydolności serca. Gdy biegniesz, zmuszasz do pracy bardzo dużo mięśni w Twoim ciele, co jest jednym z powodów, dla których bieganie jest takie efektywne. Warto jednak pamiętać o tym, że aktywując tak wiele mięśni, podniesiesz temperaturę Twojego organizmu – a więc zaczniesz się pocić. BARDZO. Choć pot nie wydaje się z początku dużym problemem, w rzeczywistości jest inaczej. Pot to nie tylko wilgoć na ciele i przykry zapach ciała. Pot to sposób Twojego organizmu na regulowanie temperatury – pocąc się, chłodzisz rozgrzane mięśnie i organy. Jeżeli założysz na bieg bawełnianą bieliznę i zwykłą koszulkę, szybko namokną one potem i po chwili utrudnią Twojej skórze na wydalanie nowego potu. Co to oznacza? Że temperatura wewnątrz Twojego ciała zacznie się podnosić. Przegrzane mięśnie i organy gwałtownie osłabną, co dla Ciebie oznacza koniec siły na kontynuowanie biegu. Bielizna termoaktywna, czyli legginsy i koszulki termoaktywne odprowadzają pot poza pierwszą warstwę ubrania i pozwalają mu parować. Bielizna termoaktywna umożliwia biegaczowi na regulowanie temperatury jego ciała oraz na większy komfort biegu – w końcu nikt nie lubi biegać w koszulce ciężkiej od potu.

3 – Biegaj z planem


Choć dobrze czasem po prostu ubrać się w dobre buty biegowe i bieliznę termoaktywną, przeczytać 5 porad dla początkujących biegaczy i po prostu iść biegać, to i tak nie powinieneś podchodzić do tego zupełnie spontanicznie. Personalni trenerzy, którzy odpłatnie pomagają ludziom uzyskać idealną sportową sylwetkę, zawsze doradzają, że ćwiczy się z planem, a nie po prostu do momentu, w którym już będziemy zmęczeni. Tak samo, jak plan ćwiczeń zakłada określoną ilość przysiadów, pompek czy powtórzeń podniesienia ciężarów, Twój bieg powinien również mieć określony plan. Ile kilometrów dziennie planujesz pokonać? A za 2 tygodnie? Za miesiąc? Skąd będziesz wiedział, czy udało Ci się pokonać zaplanowany dystans, jeżeli nie będziesz miał wyznaczonego żadnego planu? Ustanowienie planu nie tylko pozwala monitorować Twój progres, ale daje Ci dodatkową motywację i cel. Gdy uda Ci się pokonać dystans, jaki obrałeś sobie za cel, poczujesz satysfakcję wynikającą ze spełnienia własnych założeń i da Ci motywację, by kontynuować bieganie, a także, by ustanawiać sobie nowe cele.

4 – Biegaj dla siebie


Jeżeli planujesz rozpoczęcie przygody z bieganiem po raz pierwszy lub po długiej przerwie, pamiętaj, że robisz to dla siebie. Każdy z początkujących biegaczy ma swoje własne problemy. Może być to zła kondycja, nadwaga, nieodpowiednia technika lub intensywne pocenie się, a może ledwo założysz bieliznę termoaktywną i buty biegowe i po kilkunastu minutach nie będziesz miał już siły biegać? Nieważne. Nie musisz nikomu nic udowadniać i pamiętaj o tym, że najtrudniejsze są właśnie początki. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad dołączaniem do maratonu, czeka Cię ciężki początek, ale to dzięki niemu uda Ci się osiągnąć cel, który sprawił, że w ogóle zacząłeś myśleć o bieganiu.

5 – Dobre spodnie do biegania


Jedną z rzeczy, o której często zapominają początkujący biegacze, są dobrej jakości spodnie do biegania, które zapewniają komfort użytkowania w każdych warunkach. Spodnie, w których będzie Ci się dobrze biegać, powinny być wykonane z elastycznych materiałów, które nie będą krępować Twoich ruchów w trakcie ćwiczeń. Poza wygodą i elastycznością, legginsy do biegania powinny umożliwiać skórze oddychanie i odprowadzać pot na zewnątrz materiału, oraz nie powinny obcierać skóry w trakcie biegu. Dostępne w naszej ofercie spodnie do biegania wykonane są metodą płaskich szwów, dzięki czemu zapobiegają obtarciom.